CBSE-NET (Based on NTA-UGC) Paper-I: Questions 1190 - 1196 of 1927

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1927 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

Question number: 1190

» Number Series » Find the Missing Numbers

MCQ▾

Question

Find the missing term in the series:

Choices

Choice (4) Response

a.

1727

b.

1650

c.

1770

d.

1721

Passage

Given below are two pie charts. Pie chart one show expenses of a family while buying ration. Pie Chart two shows the different varieties of Rice bought by the family. Total expenses born by the family is 1,00,000

{"chart":{"plotBackgroundColor":null,"plotShadow":true,"backgroundColor":"transparent","width":600},"title":{"text":"Expenses "},"tooltip":{"pointFormat":"{series.name}: {point.y}"},"credits":{"enabled":false},"xAxis":{},"yAxis":{},"plotOptions":{"series":{"allowPointSelect":true,"cursor":"pointer"}},"legend":{"floating":false,"backgroundColor":"white","borderColor":"silver","borderWidth":1,"shadow":true,"align":"right"},"series":[{"type":"pie","name":"Expenses ","data":[["Rice(12%)",12],["Pulse(15%)",15],["Vegetable(20%)",20],["Sugar(25%)",25],["Salt(10%)",10],["Others(18%)",18]],"colors":[{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#7cb5ec"],[1,"rgb(48,105,160)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#434348"],[1,"rgb(0,0,0)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#90ed7d"],[1,"rgb(68,161,49)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f7a35c"],[1,"rgb(171,87,16)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#8085e9"],[1,"rgb(52,57,157)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f15c80"],[1,"rgb(165,16,52)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#e4d354"],[1,"rgb(152,135,8)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#2b908f"],[1,"rgb(0,68,67)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f45b5b"],[1,"rgb(168,15,15)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#91e8e1"],[1,"rgb(69,156,149)"]]}],"dataLabels":{"enabled":true,"style":{"color":"black"},"connectorColor":"silver"}}]}
Created with Highcharts 5.0. 12ExpensesRice (12%) Rice (12%) Pulse (15%) Pulse (15%) Vegetable (20%) Vegetable (20%) Sugar (25%) Sugar (25%) Salt (10%) Salt (10%) Others (18%) Others (18%) Salt (10%) Expenses: 10
{"chart":{"plotBackgroundColor":null,"plotShadow":true,"backgroundColor":"transparent","width":600},"title":{"text":"Expenses of Rice "},"tooltip":{"pointFormat":"{series.name}: {point.y}"},"credits":{"enabled":false},"xAxis":{},"yAxis":{},"plotOptions":{"series":{"allowPointSelect":true,"cursor":"pointer"}},"legend":{"floating":false,"backgroundColor":"white","borderColor":"silver","borderWidth":1,"shadow":true,"align":"right"},"series":[{"type":"pie","name":"Expenses of Rice ","data":[["Brown Rice(10%)",10],["White Rice(14%)",14],["African Rice(16%)",16],["Wehani Rice(20%)",20],["Basmati Rice(15%)",15],["Red Rice(25%)",25]],"colors":[{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#90ed7d"],[1,"rgb(68,161,49)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f7a35c"],[1,"rgb(171,87,16)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#8085e9"],[1,"rgb(52,57,157)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f15c80"],[1,"rgb(165,16,52)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#e4d354"],[1,"rgb(152,135,8)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#2b908f"],[1,"rgb(0,68,67)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#f45b5b"],[1,"rgb(168,15,15)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#91e8e1"],[1,"rgb(69,156,149)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#7cb5ec"],[1,"rgb(48,105,160)"]]},{"radialGradient":{"cx":0.5,"cy":0.3,"r":0.7},"stops":[[0,"#434348"],[1,"rgb(0,0,0)"]]}],"dataLabels":{"enabled":true,"style":{"color":"black"},"connectorColor":"silver"}}]}
Created with Highcharts 5.0. 12Expenses of RiceBrown Rice (10%) Brown Rice (10%) White Rice (14%) White Rice (14%) African Rice (16%) African Rice (16%) Wehani Rice (20%) Wehani Rice (20%) Basmati Rice (15%) Basmati Rice (15%) Red Rice (25%) Red Rice (25%) Basmati Rice (15%) Expenses of Rice: 15

Question number: 1191 (1 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Data Interpretation & Sufficiency » Data Interpretation-Graphs » Pie Graph

MCQ▾

Question

What is the ratio of the total amount spent in Red rice to the difference in the amount spent for buying Vegetable and Sugar?

Choices

Choice (4) Response

a.

3: 4

b.

4: 1

c.

5: 3

d.

3: 5

Question number: 1192 (2 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Data Interpretation & Sufficiency » Data Interpretation-Graphs » Pie Graph

MCQ▾

Question

If the price of Wehani Rice grows by 10 % and price of Red Rice comes down by 10%, then, find the change in the total expenditure?

Choices

Choice (4) Response

a.

-120

b.

120

c.

-60

d.

No change

Question number: 1193 (3 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Data Interpretation & Sufficiency » Data Interpretation-Graphs » Pie Graph

MCQ▾

Question

If African Rice costs 120/kg then, how many kg of rice is bought by the family?

Choices

Choice (4) Response

a.

15 kg

b.

19 kg

c.

20 kg

d.

17 kg

Question number: 1194 (4 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Data Interpretation & Sufficiency » Data Interpretation-Graphs » Pie Graph

MCQ▾

Question

If the amount spend on Other Items decreased by 15 % and same amount is used to buy Red Rice. If Red Rice costs 190/kg, then, how many kg of Red Rice is bought by the family?

Choices

Choice (4) Response

a.

35kg

b.

25kg

c.

30kg

d.

20kg

Question number: 1195 (5 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Data Interpretation & Sufficiency » Data Interpretation-Graphs » Pie Graph

MCQ▾

Question

What percentage of total expenses were utilized in buying Basmati Rice?

Choices

Choice (4) Response

a.

Cannot be determined

b.

2%

c.

1.5%

d.

1.8%

Question number: 1196

» Arithmetic » Percents

MCQ▾

Question

Find the change in the daily sale receipts if the price of mango is decreased by 10 % which in turn increases the sale by 20%?

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

f Page