Mathematics-Decimals (NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 6): Questions 44 - 53 of 63

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 2029 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

Question number: 44

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

Fraction for 0.3 is

Choices

Choice (4) Response

a.

3

b.

c.

d.

Question number: 45

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

Choices

Choice (4) Response

a.

0.00018

b.

0.0018

c.

0.000018

d.

0.00006

Question number: 46

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

Which number is equal to ?

Choices

Choice (4) Response

a.

0.01

b.

10.01

c.

10.1

d.

0.10

Question number: 47

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

A shopkeeper sold 25.750 kg of sugar on a day. On the next day he sold 45.500 kg of sugar. On the third day he sold 35.500 kg of sugar. How much of sugar in all did the shopkeeper sell?

Choices

Choice (4) Response

a.

106.75 kg

b.

102.50 kg

c.

105.75 kg

d.

101.50 kg

Question number: 48

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

is

Choices

Choice (4) Response

a.

4559

b.

45059

c.

45590

d.

455.9

Question number: 49

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

If 0.222 is approximately equal to then the approximate value of 0.555 is

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 50

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

is

Choices

Choice (4) Response

a.

4123

b.

412.3

c.

41.23

d.

41230

Question number: 51

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

Expression of 0.43 in terms of vulgar fraction is

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 52

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

If the cost of 12 pencils in Rs. 78. Then the cost of one pencil is

Choices

Choice (4) Response

a.

8.99

b.

6.5

c.

3.98

d.

6.7

Question number: 53

» Mathematics » Decimals

MCQ▾

Question

The cost of 1 lit. of milk is Rs. 9.50, then the cost of 31.5 of milk is

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 399.25

b.

Rs. 275.25

c.

Rs. 299.25

d.

Rs. 225.75

f Page
Sign In