Mathematics-Multiplication and Division (NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 4): Questions 45 - 53 of 156

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1791 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

Question number: 45

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

Herry is trying to break a long straight branch of cm into four equal pieces to use as cricket stumps. What would be the length of each cricket stump?

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 46

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

If we divide a number by the number itself, the quotient is ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

1

b.

2

c.

0

d.

None of the above

Question number: 47

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

________

Choices

Choice (4) Response

a.

54

b.

1

c.

0

d.

None of the above

Question number: 48

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

The value of is:

Choices

Choice (4) Response

a.

35

b.

28

c.

20

d.

42

Question number: 49

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

________

Choices

Choice (4) Response

a.

0

b.

1

c.

67

d.

Question does not provide sufficient data or is vague

Question number: 50

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

How many hours are there in the month of February, 2012?

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 51

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

Rajesh earn Rs. 4200 in a week. How many money does he earn in a day?

Choices

Choice (4) Response

a.

400

b.

600

c.

500

d.

700

Question number: 52

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

Suman saves Rs. 355 every month. How much money will she be saving in 6 month?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 2130

b.

Rs. 2100

c.

Rs. 4260

d.

Rs. 4200

Question number: 53

» Mathematics » Multiplication and Division

MCQ▾

Question

If 20 apples cost Rs. 860, what is the cost of 1 apple?

Choices

Choice (4) Response

a.

25

b.

44

c.

40

d.

43

f Page
Sign In