NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 4: Questions 787 - 794 of 1971

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1971 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Question number: 787

» Mathematics » Multiples and Factors

Edit
MCQ▾

Question

Observe the given multiples of 41.

—————————

—————————

Find the product of ?

Choices

Choice (4) Response

a.

369

b.

552

c.

370

d.

470

Question number: 788

» Mathematics » Decimals

Edit
MCQ▾

Question

Choices

Choice (4) Response

a.

100

b.

10

c.

1

d.

6

Question number: 789

» Mathematics » Fractions

Edit
MCQ▾

Question

By subtracting from , we get:

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 790

» Mathematics » Multiplication and Division

Edit
MCQ▾

Question

________

Choices

Choice (4) Response

a.

542

b.

540

c.

12

d.

552

Question number: 791

» Mathematics » Multiplication and Division

Edit
MCQ▾

Question

The value of (ababab) ab is:

(ab represents any two digit number)

Choices

Choice (4) Response

a.

1010

b.

1001

c.

10101

d.

1111

Question number: 792

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

This is a part of kitkat wrapper. Which of these can be found out from the information in it?

This image shows a part of kitkat wrapper

This Image Shows a Part of Kitkat Wrapper

Find which of these can be found out from the information in it

Choices

Choice (4) Response

a.

The number of kitkat in his packets.

b.

The weight of this packet.

c.

The price of 2 packets.

d.

The cost per kg of wafers.

Question number: 793

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

200 paise make ________ rupee.

Choices

Choice (4) Response

a.

1

b.

Half

c.

2

d.

5

Question number: 794

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

In image shows the free offer

In Image Shows the Free Offer

Find how many packets I can get with the free offer

If the cost of 1 packet of dairy milk is , how many packets can I get for , with the free offer shown above?

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

10

c.

6

d.

14

Developed by: