NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 4: Questions 507 - 513 of 1971

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1971 questions. Access all new questions- tracking exam pattern and syllabus. View the complete topic-wise distribution of questions. Unlimited Access, Unlimited Time, on Unlimited Devices!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 -OR-

How to register? Already Subscribed?

Question 507

Question

MCQ▾

How many hours are there in the month of February, 2012?

Choices

Choice (4)Response

a.

b.

c.

d.

Question 508

Question

MCQ▾

Rajesh earn ₹ 4200 in a week. How many money does he earn in a day?

Choices

Choice (4)Response

a.

500

b.

400

c.

700

d.

600

Question 509

Question

MCQ▾

________

Choices

Choice (4)Response

a.

0

b.

245

c.

d.

350

Question 510

Question

MCQ▾

Suman saves ₹ 355 every month. How much money will she be saving in 6 month?

Choices

Choice (4)Response

a.

₹ 2100

b.

₹ 4260

c.

₹ 2130

d.

₹ 4200

Question 511

Question

MCQ▾

________

Choices

Choice (4)Response

a.

Image Shows the Shaded and Unshaded Parts of Square – Choice A

b.

Image Shows the Shaded and Unshaded Parts of Square – Choice B

c.

Image Shows the Shaded and Unshaded Parts of Square – Choice C

d.

Image Shows the Shaded and Unshaded Parts of Square – Choice D

Question 512

Question

MCQ▾

Manali wrote two digits of a 3-digit number on the blackboard as shown below.

Image Shows Two Digits of a 3-Digit Number on the Blackboard

Find the missing digit if it has 6 and 31 as factors?

Choices

Choice (4)Response

a.

1

b.

2

c.

4

d.

6

Question 513

Question

MCQ▾

If 20 apples cost ₹ 860, what is the cost of 1 apple?

Choices

Choice (4)Response

a.

43

b.

44

c.

25

d.

40

Developed by: