NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 4: Questions 843 - 849 of 1971

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1971 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Passage

Study the price of each item given in the menu and answer the questions.

This table shows the menu of cafe star

This Table Shows the Menu of Cafe Star

Find given in the menu and answer the questions

Question number: 843 (1 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Manali buys 2 sandwiches, 3 cups of coffee and 3 packets of potato chips. She gives a 100 rupee note to the shopkeeper. How much money will she get back?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs.

b.

Rs.

c.

Rs.

d.

Rs.

Question number: 844 (2 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Kundan ordered a soft drink, 1 sandwich and one more item. She spent a total of Rs. . What other item did she order?

Choices

Choice (4) Response

a.

3 soft drink

b.

2 sandwiches

c.

1 cup of tea

d.

1 samosa

Question number: 845 (3 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

How much money would one need to buy a cup of tea and two sandwiches?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs.

b.

Rs.

c.

Rs.

d.

Rs.

Question number: 846 (4 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Which of these costs more?

Choices

Choice (4) Response

a.

5 cup of coffee

b.

4 samosas

c.

2 Soft drinks

d.

2 potato chips packets

Question number: 847 (5 of 5 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

How much will a cup of tea, a samosa and a soft drink cost?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs.

b.

Rs.

c.

Rs.

d.

Rs.

Question number: 848

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

What is the cost of 32 kg of wheat if the cost of 1 kg of wheat is

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 849

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

In how many ways can Rs. paise obtained from the following coins?

This image shows the seven different types of coins

This Image Shows the Seven Different Types of Coins

Find how many ways Rs. 7.25 paise obtained

Choices

Choice (4) Response

a.

3

b.

5

c.

1

d.

8

Developed by: