Mathematics-Multiplication (NSTSE Class 3): Questions 16 - 20 of 114

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1743 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 16

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

A scored 5 points during a cricket game. B scored 8 times as many points as A. Which of these shows the total number of points that B scored?

Choices

Choice (4) Response

a.

The difference between 8 and 5

b.

The sum of 5 and 8

c.

The difference between 22 and 15

d.

The product of 5 and 8

Question number: 17

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Karan wants to buy 5 pens. Each pens costs Rs. 10. If she uses a coupon for ‘ Rs. 10 off’, how much will Karan owe for the 5 pens?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 100

b.

Rs. 40

c.

Rs. 109

d.

Rs. 55

Question number: 18

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Mona bought two sandwiches and a small coke. The sandwich cost Rs. 20 each and the coke costs Rs. 15. How much did her meal cost?

Two sandwich and coke are given in this image.

Two Sandwich and Coke Are Given in This Image.

Find cost of Mona how much meal.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 55

b.

Rs. 85

c.

Rs. 65

d.

Rs. 70

Question number: 19

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Which of the following is equal to 100 × 50?

Choices

Choice (4) Response

a.

(100 ×5)+(2× 5)

b.

(20 ×12)+(20× 30)

c.

(20 ×5)+ (70 ×70)

d.

(50 ×10)+(50× 20)

Question number: 20

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Rinki bought these erasers, each eraser cost Rs. 4. How much did the eraser cost all together?

Multiple erasers are available, find total cost

Multiple Erasers Are Available, Find Total Cost

Find how much does all erasers cost.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 52

b.

Rs. 48

c.

Rs. 50

d.

Rs. 56

Sign In