Mathematics-Money (NSTSE Class 3): Questions 55 - 58 of 70

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1743 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 55

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Anuraag bought 2 books for Rs. 40 each and 3 pencils for Rs. 3 each. Which number sentence can be used to find the total amount of money in rupees Anuraag spent?

Choices

Choice (4) Response

a.

42×9=

b.

80×6=

c.

42+6=

d.

80+9=

Question number: 56

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

This is part of milky bar chocolate packet wrapper. Which of these can be found out from the information on it?

Image of a part of milky bar chocolate packet wrapper

Image of a Part of Milky Bar Chocolate Packet Wrapper

Find which of these can be found the information on it

Choices

Choice (4) Response

a.

The number of bars in this packet.

b.

The price of the packet.

c.

The cost per 50 kg of bars.

d.

The weight of 50 packets.

Question number: 57

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Shivani wants to buy 5 packets of banana wafers. Each packet of banana wafers costs Rs. 9.50. If she uses a coupon for Rs. 2 off for the price of one packet, how much will Shivani owe for the 5 packets of banana wafers?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 43.50

b.

Rs. 40.50

c.

Rs. 45.50

d.

Rs. 35.50

Question number: 58

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

This picture represents dairy milks free offer

This Picture Represents Dairy Milks Free Offer

Find how many packets get for Rs. 90 with the free offer

If the cost of 1 packet of dairy milk is Rs. 15, how many packets can I get for Rs. 90 with the free offer shown?

Choices

Choice (4) Response

a.

10

b.

8

c.

9

d.

7

Sign In