NSTSE Class 3: Questions 159 - 164 of 1743

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1743 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 159

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Karan wants to buy 5 pens. Each pens costs Rs. 10. If she uses a coupon for ‘ Rs. 10 off’, how much will Karan owe for the 5 pens?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 100

b.

Rs. 40

c.

Rs. 109

d.

Rs. 55

Question number: 160

» Mathematics » Multiplication

MCQ▾

Question

Mona bought two sandwiches and a small coke. The sandwich cost Rs. 20 each and the coke costs Rs. 15. How much did her meal cost?

Two sandwich and coke are given in this image.

Two Sandwich and Coke Are Given in This Image.

Find cost of Mona how much meal.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 55

b.

Rs. 85

c.

Rs. 65

d.

Rs. 70

Question number: 161

» Mathematics » Numbers

MCQ▾

Question

If you need to color the boxes with odd number then number of boxes to be colored in the following are:

 Find boxes having odd numbers starting 25

Find Boxes Having Odd Numbers Starting 25

Total number of elements that are odd

Choices

Choice (4) Response

a.

10

b.

9

c.

8

d.

11

Question number: 162

» Mathematics » Addition and Subtraction

MCQ▾

Question

If 15 more people went to toy stall, then 120 people would have visited in total. How many people are there initially?

Choices

Choice (4) Response

a.

205

b.

204

c.

210

d.

105

Question number: 163

» Mathematics » Addition and Subtraction

MCQ▾

Question

Sum of the place values of two 3’s in 2332 is:

Choices

Choice (4) Response

a.

30

b.

003

c.

303

d.

330

Question number: 164

» Mathematics » Addition and Subtraction

MCQ▾

Question

Mira bought two Ice creams and a pizza. Each Ice cream costs Rs. 25 and the Pizza Rs. 150. How much did her meal cost?

Two ice cream and one pizza.

Two Ice Cream and One Pizza.

Count cost of the ice creams and one pizza.

Choices

Choice (4) Response

a.

150

b.

190

c.

200

d.

180

Sign In