NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 3: Questions 803 - 808 of 2156

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 2156 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Question number: 803

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

The month with either 30 days or 28 days is:

Choices

Choice (4) Response

a.

March

b.

May

c.

April

d.

January

Question number: 804

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

Look at the clocks.

this image of clock describes the cooking food time

This Image of Clock Describes the Cooking Food Time

this clocks showing time of Rekha cooked food

Rekha cooking a food from P. M to P. M. each day. How long does she cooking each day?

Choices

Choice (4) Response

a.

1 hours 15 min

b.

1 hours

c.

2 hours 30 min

d.

45 minutes

Question number: 805

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Four friends go out for a picnic. Shiva spends more than Rakesh. Latha spends more than Sonal but less than Rakesh. Who made the highest expenditure?

Choices

Choice (4) Response

a.

Sonal

b.

Latha

c.

Shiva

d.

Rakesh

Question number: 806

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

How much time does long hand of a clock take to complete its 2 and half rounds?

 this image of clock shows the time of 5 O’clock

This Image of Clock Shows the Time of 5 O’Clock

find how much time long hand of a clock takes to complete its 2 and half rounds

Choices

Choice (4) Response

a.

30 minutes

b.

3 hours

c.

2 hours

d.

2 hours 30 minutes

Question number: 807

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

How much does each apple cost?

this figure defines cost of strawberry, orange and apple

This Figure Defines Cost of Strawberry, Orange and Apple

find out each apple cost

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 5

b.

Rs. 6

c.

Rs. 12

d.

Rs. 10

Question number: 808

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

You have 48 rupees. How much money will be left with you if you buy 2 ice-creams, 2 milky bars, one pen and one burger?

 this figure represents many items with its amount

This Figure Represents Many Items with Its Amount

find how much money will be left

Choices

Choice (4) Response

a.

7

b.

5

c.

11

d.

8

Developed by: