NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 3: Questions 810 - 816 of 2216

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 2216 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Unlimited Access for Unlimited Time!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Question number: 810

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

The first session of a cricket match began at A. M. It lasted 3 hours and 30 minutes. What time did the first session end?

This clock defines time of 8:15

This Clock Defines Time of 8: 15

Choices

Choice (4)Response

a.

A. M.

b.

A. M.

c.

P. M.

d.

A. M.

Question number: 811

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

How much does a water bottle cost?

This figure represent each items cost

This Figure Represent Each Items Cost

Choices

Choice (4)Response

a.

Rs. 10

b.

Rs. 4

c.

Rs. 15

d.

Rs. 12

Question number: 812

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

How many months in a year have 30 days?

Choices

Choice (4)Response

a.

5

b.

6

c.

4

d.

7

Question number: 813

» Mathematics » Time

Edit
MCQ▾

Question

The students have planned an annual function for the time shown on the clock below.

This clock shown time to planned function

This Clock Shown Time to Planned Function

Which is closest to the tie shown on the clock?

Choices

Choice (4)Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 814

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

This figure is 2rupee, 1 rupee, 50 paise and 25 paise coins

This Figure is 2rupee, 1 Rupee, 50 Paise and 25 Paise Coins

Total value of above coins is Rs. ________

Choices

Choice (4)Response

a.

7

b.

5

c.

9

d.

6.50

Question number: 815

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

In how many ways can Rs. 6.25 obtained from the following coins?

Find how many ways obtained from these coins

Find How Many Ways Obtained from These Coins

Choices

Choice (4)Response

a.

6

b.

5

c.

4

d.

3

Question number: 816

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

How much does each banana cost?

this image defines cost of ice-cream, mango and banana

This Image Defines Cost of Ice-Cream, Mango and Banana

Choices

Choice (4)Response

a.

RS. 18

b.

Rs. 10

c.

Rs. 8

d.

Rs. 5

Developed by: