Mathematics-Money (NSTSE (National Level Science Talent Search Examination) Class 2): Questions 40 - 47 of 97

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 40

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much do 36 apples cost? Each box of apples cost Rs. 2.

Image of apples in basket – Each box is Rs. 2

Image of Apples in Basket – Each Box Is Rs. 2

Use the pictures as clues to answer the questions

Choices

Choice (4) Response

a.

8

b.

18

c.

12

d.

14

Question number: 41

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Each box of crayons cost Rs. 1.50. How much do 60 crayons cost?

Image of 6 crayons in the box

Image of 6 Crayons in the Box

Find out how much do 60 crayons cost

Choices

Choice (4) Response

a.

9

b.

12

c.

15

d.

10

Question number: 42

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost?

 images of basket of fruits with his cost

Images of Basket of Fruits With His Cost

find out how much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost

Choices

Choice (4) Response

a.

16

b.

18

c.

19

d.

10

Passage

Sem bought the toys shown below from a sale.

The pictures of toys shown from a sale by Sem

The Pictures of Toys Shown From a Sale by Sem

Study the picture and answer the following questions

Question number: 43 (1 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 4 toys did she buy with exactly Rs. 68?

Choices

Choice (4) Response

a.

A, B, D, F

b.

A, B, E, F

c.

A, C, D, F

d.

B, C, E, F

Question number: 44 (2 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which toy, together with the ABC blocks, the house and the doll, cost between Rs. 66 and Rs. 70?

Choices

Choice (4) Response

a.

F

b.

A

c.

E

d.

B

Passage

Mrs. Manik bought 25 eggs.

Image of basket in eggs 5 for Rs. 2

Image of Basket in Eggs 5 for Rs. 2

In this basket in 5 eggs for Rs. 2

Question number: 45 (1 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

If she gives the egg seller Rs. 50, how much change did she receive?

Choices

Choice (4) Response

a.

10

b.

15

c.

40

d.

30

Question number: 46 (2 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much did she pay for the eggs?

Choices

Choice (4) Response

a.

10

b.

12

c.

7

d.

8

Question number: 47

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

The mat costs ________ more than the basket.

The images of the mat and the basket with cost

The Images of the Mat and the Basket With Cost

Find out how much the mat costs more than the basket

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 25.20

b.

Rs. 7.20

c.

Rs. 7

d.

Rs. 16.20

f Page
Sign In