Mathematics-Money (NSTSE Class 2): Questions 27 - 34 of 97

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Passage

Study the pictures and answer the questions. Nil goes shopping with Rs. 130.

In this picture graph of Nil goes shopping

In This Picture Graph of Nil Goes Shopping

Study the picture and answer the questions

Question number: 27 (6 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

After Nil bought two of the items, he has Rs. 78 left. What item did he buy?

Choices

Choice (4) Response

a.

wallet, belt

b.

a pair of shoes, shirt

c.

comb, pant

d.

shirt, pant

Question number: 28 (7 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Nil bought a pant and a wallet. He spent Rs. ________ altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

70

b.

40

c.

50

d.

60

Question number: 29

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much does 6 oranges, 5 pears and 4 pineapples cost?

Images of fruits with there cost

Images of Fruits With There Cost

Find out how much does 6 oranges, 5 pears and 4 pineapples cost

Choices

Choice (4) Response

a.

14

b.

12

c.

10

d.

16

Question number: 30

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

The vegetables costs ________less than the fruits.

The images of the vegetables and the fruits with cost

The Images of the Vegetables and the Fruits With Cost

Find out how much the vegetable costs more than the fruits

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 5

b.

Rs. 2.50

c.

Rs. 3

d.

Rs. 27.50

Passage

Alina bought the toys shown below from a sale.

Pictures of toys shown from a sale by Alina

Pictures of Toys Shown From a Sale by Alina

Study the picture and answer the following questions

Question number: 31 (1 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 2 toy, together with house, cost between Rs. 48 and Rs. 50?

Choices

Choice (4) Response

a.

E, F

b.

A, E

c.

A, D

d.

D, E

Question number: 32 (2 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 2 toys did she buy with exactly Rs. 45?

Choices

Choice (4) Response

a.

A, D

b.

E, F

c.

C, D

d.

C, F

Question number: 33

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

The basket costs ________ more than the bucket.

The images of the basket and the bucket with cost

The Images of the Basket and the Bucket With Cost

Find out how much the basket costs more than the bucket

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 28

b.

Rs. 7.50

c.

Rs. 11.50

d.

Rs. 2.50

Question number: 34

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Look at the items sold at a grocery shop.

The images of the items sold at a grocery shop

The Images of the Items Sold at a Grocery Shop

Fnd out which of the following statements is true

Which of the following statements is true?

Choices

Choice (4) Response

a.

Pranjal pays Rs. 45 for

The images of the items paid by Pranjal

The Images of the Items Paid by Pranjal

Find out which items needs to pay Rs. 45

b.

Sid buys

Images of the items bought by Sid

Images of the Items Bought by Sid

Find out which items buys he needs to pay Rs. 20

He needs to pay Rs. 20.

c.

The images of the items bought by Rinki

The Images of the Items Bought by Rinki

Find out which items needs to cost Rs. 14

cost Rs. 14.

d.

Pinki has Rs. 40. She needs Rs. 8 more to buy

The image of the items bought by Pinki

The Image of the Items Bought by Pinki

Find out the item buying she has Rs. 40

f Page
Sign In