Mathematics (NSTSE Class 2): Questions 527 - 536 of 814

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Passage

Study the table below carefully and answer the following questions.

 The table graph of items with price

the Table Graph of Items With Price

Study the table above and answer the following questions

Question number: 527 (6 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Kajal spent Rs. 10 to buy 1 reference book and a ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Eraser

b.

Drawing book

c.

Correction pen

d.

Pencil

Question number: 528 (7 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Vijay bought 2 reference books and he gave the cashier Rs. 15. He received Rs. ________ change.

Choices

Choice (4) Response

a.

3

b.

9

c.

5

d.

4

Passage

The picture graph below shows the groceries Ali bought for his restaurant in January.

Study the graph and answer the given questions.

The picture of the groceries bought by Ali

The Picture of the Groceries Bought by Ali

Study the graph and answer the below given questions

Question number: 529 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of oats and sugar altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

16

c.

8

d.

24

Question number: 530 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

He bought ________ fewer kilograms of barley than rice.

Choices

Choice (4) Response

a.

20

b.

4

c.

16

d.

8

Question number: 531 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought 16 kg of ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Sugar

b.

Flour

c.

Rice

d.

Oats

Question number: 532 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Ali spent Rs. 12 on oats.

Each kilogram of oats cost Rs. ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

3

c.

4

d.

1

Question number: 533 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Each kilograms of barley costs Rs. 2. He paid Rs. ________ for the barley altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

24

b.

4

c.

16

d.

12

Question number: 534 (6 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of rice.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

8

c.

24

d.

16

Passage

Study the table below carefully and answer the following questions.

In this table graph of different items with price

In This Table Graph of Different Items With Price

Study the table above and answer the following questions

Question number: 535 (1 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Sameer bought 1 pencil color, 4 erasers and a 1 pencil case. He spend Rs. ________ altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

14

b.

10

c.

11

d.

9

Question number: 536 (2 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Sagun wants to buy a school water bag but she has only 50 paise. She will need ________ more.

Choices

Choice (4) Response

a.

25 paise

b.

10 paise

c.

30 paise

d.

35 paise

f Page
Sign In