Mathematics (NSTSE Class 2): Questions 420 - 428 of 814

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 420

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost?

 images of basket of fruits with his cost

Images of Basket of Fruits With His Cost

find out how much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost

Choices

Choice (4) Response

a.

16

b.

18

c.

19

d.

10

Passage

The picture graph below shows the fruits Azad bought for his shop in March.

Study the graph and answer the questions.

The picture graph of the fruits Azad bought

The Picture Graph of the Fruits Azad Bought

Study the graph and answer the below given questions

Question number: 421 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought 8 kg of ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Apple

b.

Pineapple

c.

Orange

d.

Mixed fruits

Question number: 422 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Each kilograms of mango costs Rs. 4. He paid Rs. ________ for the mango altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

14

b.

22

c.

12

d.

32

Question number: 423 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ more kilograms of orange than pineapple.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

15

c.

4

d.

8

Question number: 424 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of mixed fruits and pineapple altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

18

b.

20

c.

10

d.

12

Question number: 425 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Azad spent Rs. 16 on mixed fruits. Each kilogram of mixed fruits costs Rs. ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

5

c.

4

d.

3

Question number: 426 (6 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of orange.

Choices

Choice (4) Response

a.

20

b.

15

c.

10

d.

9

Passage

Sem bought the toys shown below from a sale.

The pictures of toys shown from a sale by Sem

The Pictures of Toys Shown From a Sale by Sem

Study the picture and answer the following questions

Question number: 427 (1 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which toy, together with the ABC blocks, the house and the doll, cost between Rs. 66 and Rs. 70?

Choices

Choice (4) Response

a.

F

b.

A

c.

E

d.

B

Question number: 428 (2 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 4 toys did she buy with exactly Rs. 68?

Choices

Choice (4) Response

a.

A, B, D, F

b.

A, B, E, F

c.

A, C, D, F

d.

B, C, E, F

f Page
Sign In