Mathematics (NSTSE Class 2): Questions 411 - 419 of 714

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1444 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Passage

Study the given figure and answer the following questions.

images of basket of fruits, a basket of vegetables, can of oil

Images of Basket of Fruits, a Basket of Vegetables, Can of Oil

study the given figure and answer the following questions

Question number: 411 (3 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The mass of the 3 baskets of vegetables is ________ g.

Choices

Choice (4) Response
a.

850

b.

300

c.

900

d.

350

Question number: 412 (4 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The total mass of 2 baskets of vegetables and 2 can of oil is ________ g.

Choices

Choice (4) Response
a.

1300

b.

1200

c.

1500

d.

1100

Question number: 413 (5 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The mass of 1 can of oil is ________ g.

Choices

Choice (4) Response
a.

550

b.

450

c.

300

d.

900

Question number: 414 (6 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The mass of 2 can of oil is ________ g more than 1 basket of fruits.

Choices

Choice (4) Response
a.

550

b.

650

c.

900

d.

350

Question number: 415 (7 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The mass of the 2 baskets of fruits is ________ g.

Choices

Choice (4) Response
a.

250

b.

700

c.

500

d.

450

Question number: 416 (8 of 8 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The mass of 2 baskets of vegetables and 1 can of oil is the same as the mass of ________ baskets of fruits.

Choices

Choice (4) Response
a.

6

b.

3

c.

2

d.

5

Question number: 417

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much do 36 apples cost? Each box of apples cost Rs. 2.

Image of apples in basket – Each box is Rs. 2

Image of Apples in Basket – Each Box Is Rs. 2

Use the pictures as clues to answer the questions

Choices

Choice (4) Response
a.

8

b.

18

c.

12

d.

14

Question number: 418

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Each box of crayons cost Rs. 1.50. How much do 60 crayons cost?

Image of 6 crayons in the box

Image of 6 Crayons in the Box

Find out how much do 60 crayons cost

Choices

Choice (4) Response
a.

9

b.

12

c.

15

d.

10

Question number: 419

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The distance between Annie’s home and office is 500m. She walked 228 m from his home. Annie realized the she forgot to bring her compass box. She walked back home to get it and then walked to office. What is the total distance travelled by Annie?

Choices

Choice (4) Response
a.

500228

b.

500+228

c.

495228

d.

500228+228

Sign In