NSTSE (National Level Science Talent Search Examination) Class 2: Questions 556 - 562 of 1644

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 556

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost?

 images of basket of fruits with his cost

Images of Basket of Fruits With His Cost

find out how much does 8 mangoes, 6 oranges and 10 kiwis cost

Choices

Choice (4) Response

a.

16

b.

18

c.

19

d.

10

Question number: 557

» General Science » Human Body

MCQ▾

Question

Which of the following is a good habit?

Choices

Choice (4) Response

a.

 The image of swallowing the food without chewing

the Image of Swallowing the Food Without Chewing

find out which of the following is a good habit

b.

The image of eating well-cooked food

The Image of Eating Well-Cooked Food

find out which of the following is a good habit

c.

The image of buying food from roadside vendor

The Image of Buying Food From Roadside Vendor

find out which of the following is a good habit

d.

The image of eating uncovered food

The Image of Eating Uncovered Food

find out which of the following is a good habit

Passage

The picture graph below shows the fruits Azad bought for his shop in March.

Study the graph and answer the questions.

The picture graph of the fruits Azad bought

The Picture Graph of the Fruits Azad Bought

Study the graph and answer the below given questions

Question number: 558 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought 8 kg of ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Apple

b.

Pineapple

c.

Orange

d.

Mixed fruits

Question number: 559 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ more kilograms of orange than pineapple.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

15

c.

4

d.

8

Question number: 560 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Azad spent Rs. 16 on mixed fruits. Each kilogram of mixed fruits costs Rs. ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

5

c.

4

d.

3

Question number: 561 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of mixed fruits and pineapple altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

18

b.

20

c.

10

d.

12

Question number: 562 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of orange.

Choices

Choice (4) Response

a.

20

b.

15

c.

10

d.

9

f Page
Sign In