NSTSE Class 2: Questions 457 - 464 of 1594

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1594 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 457

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

How much does 6 oranges, 5 pears and 4 pineapples cost?

Images of fruits with there cost

Images of Fruits With There Cost

Find out how much does 6 oranges, 5 pears and 4 pineapples cost

Choices

Choice (4) Response

a.

14

b.

12

c.

10

d.

16

Question number: 458

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

The vegetables costs ________less than the fruits.

The images of the vegetables and the fruits with cost

The Images of the Vegetables and the Fruits With Cost

Find out how much the vegetable costs more than the fruits

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 5

b.

Rs. 2.50

c.

Rs. 3

d.

Rs. 27.50

Question number: 459

» General Science » Things Around Us

MCQ▾

Question

Which of the following objects was never alive?

Choices

Choice (4) Response

a.

Pepper

b.

Wooden chair

c.

Clay pot

d.

Paper

Passage

Alina bought the toys shown below from a sale.

Pictures of toys shown from a sale by Alina

Pictures of Toys Shown From a Sale by Alina

Study the picture and answer the following questions

Question number: 460 (1 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 2 toy, together with house, cost between Rs. 48 and Rs. 50?

Choices

Choice (4) Response

a.

E, F

b.

A, E

c.

A, D

d.

D, E

Question number: 461 (2 of 2 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

Which 2 toys did she buy with exactly Rs. 45?

Choices

Choice (4) Response

a.

A, D

b.

E, F

c.

C, D

d.

C, F

Question number: 462

» General Science » Things Around Us

MCQ▾

Question

Birds make their nest from sticks, leaves and ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Soil

b.

Grass

c.

Wood

d.

None of the above

Question number: 463

» General Science » Animal Life

MCQ▾

Question

Humans and animals need shelters to:

Choices

Choice (4) Response

a.

Stay alive

b.

Breathe

c.

Help them grow

d.

Protect themselves from danger

Passage

Study the given figure and answer the following questions.

 Study the given figure and answer the following questions

Study the Given Figure and Answer the Following Questions

Images of a packet of flour, a packet of milk powder, and a packet of biscuits

Question number: 464 (1 of 9 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Length, Mass & Capacity

MCQ▾

Question

The total mass of 1bag flour, 1 packet of milk powder and 1 packet of biscuits is ________ g.

Choices

Choice (4) Response

a.

250

b.

450

c.

820

d.

800

Sign In