NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 2: Questions 746 - 755 of 1793

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1793 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Question number: 746

» General Science » Human Body

Edit
MCQ▾

Question

Which of the following statements is/are correct?

Choices

Choice (4) Response

a.

Drink a lot of water everyday

b.

Eat well-cooked food

c.

Eat slowly and chew your food well

d.

All a. , b. and c. are correct

Passage

The picture graph below shows the groceries Ali bought for his restaurant in January.

Study the graph and answer the given questions.

The picture of the groceries bought by Ali

The Picture of the Groceries Bought by Ali

Study the graph and answer the below given questions

Question number: 747 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

He bought ________ fewer kilograms of barley than rice.

Choices

Choice (4) Response

a.

20

b.

4

c.

8

d.

16

Question number: 748 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

Ali spent Rs. 12 on oats.

Each kilogram of oats cost Rs. ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

3

c.

1

d.

4

Question number: 749 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

Each kilograms of barley costs Rs. 2. He paid Rs. ________ for the barley altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

24

b.

12

c.

4

d.

16

Question number: 750 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

He bought ________ kg of rice.

Choices

Choice (4) Response

a.

24

b.

12

c.

8

d.

16

Question number: 751 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

He bought 16 kg of ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Sugar

b.

Oats

c.

Flour

d.

Rice

Question number: 752 (6 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

He bought ________ kg of oats and sugar altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

8

b.

12

c.

24

d.

16

Question number: 753

» General Science » Things Around Us

Edit
MCQ▾

Question

Train and house are examples of:

Choices

Choice (4) Response

a.

Man-made things

b.

Natural things

c.

Natural and living things

d.

Living things

Passage

Study the table below carefully and answer the following questions.

In this table graph of different items with price

In this Table Graph of Different Items with Price

Study the table above and answer the following questions

Question number: 754 (1 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Chirag bought 2 textbooks and he gave the cashier Rs. 20. He received Rs. ________ change.

Choices

Choice (4) Response

a.

3

b.

5

c.

4

d.

6

Question number: 755 (2 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Maithil spent Rs. 22. He bought textbooks and a pencil colors. He bought ________ textbooks and ________ pencil colors.

Choices

Choice (4) Response

a.

2,1

b.

2,2

c.

4,2

d.

3,2

Developed by: