NSTSE Class 2: Questions 743 - 750 of 1644

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1644 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 500.00 or

Question number: 743

» General Science » Things Around Us

MCQ▾

Question

Look at the picture given below.

The picture of a rock in sea

The Picture of a Rock in Sea

Find out which type of thing it is Rocks.

Choices

Choice (4) Response

a.

Living thing

b.

Non-living thing

c.

Non-living and man-made thing

d.

Natural thing

Question number: 744

» General Science » Human Body

MCQ▾

Question

The system responsible for body movement is:

Choices

Choice (4) Response

a.

Respiratory

b.

Muscular

c.

Digestive

d.

Circulatory

Question number: 745

» General Science » Things Around Us

MCQ▾

Question

Which of the following statements is NOT correct?

Choices

Choice (4) Response

a.

All living things grow

b.

Some non-living things are found in nature

c.

All non-living things are man-made

d.

Living things need air, food, and water to stay alive

Question number: 746

» General Science » Things Around Us

MCQ▾

Question

Non-living things do ________

Choices

Choice (4) Response

a.

Have a life

b.

A breathe

c.

Not have a life

d.

Food

Question number: 747

» General Science » Human Body

MCQ▾

Question

Which of the following statements is/are correct?

Choices

Choice (4) Response

a.

Drink a lot of water everyday

b.

Eat slowly and chew your food well

c.

Eat well-cooked food

d.

All a. , b. and c. are correct

Passage

The picture graph below shows the groceries Ali bought for his restaurant in January.

Study the graph and answer the given questions.

The picture of the groceries bought by Ali

The Picture of the Groceries Bought by Ali

Study the graph and answer the below given questions

Question number: 748 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

He bought ________ kg of oats and sugar altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

12

b.

16

c.

8

d.

24

Question number: 749 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

MCQ▾

Question

Each kilograms of barley costs Rs. 2. He paid Rs. ________ for the barley altogether.

Choices

Choice (4) Response

a.

24

b.

4

c.

16

d.

12

Question number: 750 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

MCQ▾

Question

He bought ________ fewer kilograms of barley than rice.

Choices

Choice (4) Response

a.

20

b.

4

c.

16

d.

8

f Page
Sign In