NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 2: Questions 795 - 802 of 1793

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1793 questions. Access all new questions- tracking exam pattern and syllabus. View the complete topic-wise distribution of questions. Unlimited Access, Unlimited Time, on Unlimited Devices!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 -OR-

How to register? Already Subscribed?

Passage

The picture graph below shows the groceries. Raju bought for his restaurant in April. Study the graph and answer the given questions.

This Picture Shows Groceries in the Restaurant of Raju

Question 795 (5 of 6 Based on Passage)

Question

MCQ▾

Raju spent ₹ 30 on chickpeas. Each kilogram of chickpeas cost ₹ ________.

Choices

Choice (4)Response

a.

4

b.

1

c.

12

d.

2

Question 796 (6 of 6 Based on Passage)

Question

MCQ▾

Each kilograms of gram flour costs ₹ 3. He paid ₹ ________ for the gram flour altogether.

Choices

Choice (4)Response

a.

10

b.

15

c.

30

d.

20

Passage

Use the information below to answer the given questions.

The Picture Televisions Sold by Mr. Nilesh

Question 797 (1 of 2 Based on Passage)

Question

MCQ▾

He sold ________ television on Sunday, Monday and Tuesday.

Choices

Choice (4)Response

a.

35

b.

44

c.

24

d.

20

Question 798 (2 of 2 Based on Passage)

Question

MCQ▾

If he sold 6 more television on Monday, he would have sold as many televisions as on ________.

Choices

Choice (4)Response

a.

Tuesday

b.

Monday

c.

Saturday

d.

None of the above

Question 799

Question

MCQ▾

A ________ has a baby plant inside it.

Choices

Choice (4)Response

a.

Seedling

b.

Egg

c.

Fruit

d.

Seed

Question 800

Question

MCQ▾

The total mass of 3 oranges and a bunch of grapes is 980g. The mass of each orange is 150 g. Then the mass of the bunch of grapes is ________ g.

Choices

Choice (4)Response

a.

150

b.

980

c.

530

d.

450

Passage

XYZ shopping center is having a half-price sale. A T-shirt which originally costs ₹ 10 is now going of ₹ 5.

Question 801 (1 of 2 Based on Passage)

Question

MCQ▾

Given that the original price of a bag is ₹ 24, and that of a pair of jeans is ₹ 18, what is the total price of the bag and the pair of jeans after the discount?

Choices

Choice (4)Response

a.

21

b.

24

c.

17

d.

20

Question 802 (2 of 2 Based on Passage)

Question

MCQ▾

How many T-shirts can now be bought for ₹ 30?

Choices

Choice (4)Response

a.

8

b.

6

c.

7

d.

5

Developed by: