NSTSE (National Science Talent Search Exam- Unified Council) Class 2: Questions 749 - 757 of 1793

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 1793 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Unlimited Access for Unlimited Time!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 550.00 or

How to register?

Passage

The picture graph below shows the groceries Ali bought for his restaurant in January.

Study the graph and answer the given questions.

The picture of the groceries bought by Ali

The Picture of the Groceries Bought by Ali

Question number: 749 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

Ali spent Rs. 12 on oats.

Each kilogram of oats cost Rs. ________.

Choices

Choice (4)Response

a.

12

b.

3

c.

1

d.

4

Question number: 750 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

He bought ________ kg of oats and sugar altogether.

Choices

Choice (4)Response

a.

8

b.

12

c.

24

d.

16

Question number: 751 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

He bought ________ fewer kilograms of barley than rice.

Choices

Choice (4)Response

a.

20

b.

4

c.

8

d.

16

Question number: 752 (6 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Pictographs

Edit
MCQ▾

Question

He bought 16 kg of ________.

Choices

Choice (4)Response

a.

Sugar

b.

Oats

c.

Flour

d.

Rice

Question number: 753

» General Science » Things Around Us

Edit
MCQ▾

Question

Train and house are examples of:

Choices

Choice (4)Response

a.

Man-made things

b.

Natural things

c.

Natural and living things

d.

Living things

Passage

Study the table below carefully and answer the following questions.

In this table graph of different items with price

In this Table Graph of Different Items with Price

Question number: 754 (1 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Maithil spent Rs. 22. He bought textbooks and a pencil colors. He bought ________ textbooks and ________ pencil colors.

Choices

Choice (4)Response

a.

2,1

b.

2,2

c.

4,2

d.

3,2

Question number: 755 (2 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Anu spent Rs. 10 to buy 1 textbook and a ________.

Choices

Choice (4)Response

a.

Pencil case

b.

Pen

c.

Eraser

d.

Pencil color

Question number: 756 (3 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Sameer bought 1 pencil color, 4 erasers and a 1 pencil case. He spend Rs. ________ altogether.

Choices

Choice (4)Response

a.

11

b.

14

c.

10

d.

9

Question number: 757 (4 of 7 Based on Passage) Show Passage

» Mathematics » Money

Edit
MCQ▾

Question

Chirag bought 2 textbooks and he gave the cashier Rs. 20. He received Rs. ________ change.

Choices

Choice (4)Response

a.

3

b.

5

c.

4

d.

6

Developed by: