Mental Ability [NSO Level 1- Science Olympiad (SOF) Class 2]: Questions 1 - 9 of 121

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 524 questions. Access all new questions- tracking exam pattern and syllabus changes. View the complete topic-wise distribution of questions. Unlimited Access for Unlimited Time!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

How to register?

Question number: 1

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Choose the heaviest object.

Choices

Choice (4)Response

a.

Image shows heaviest object – Choice A

b.

Image shows heaviest object – Choice B

c.

Image shows heaviest object – Choice C

d.

Image shows heaviest object – Choice D

Question number: 2

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Observe the following sequence?

What is the 8th number in this sequence?

Choices

Choice (4)Response

a.

40

b.

32

c.

19

d.

28

Question number: 3

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

For which of the following patterns below, 120 will be the next number?

Choices

Choice (4)Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 4

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Image shows the sum of four squares

Image Shows the Sum of Four Squares

and

This is subtraction between two shapes

This is Subtraction between Two Shapes

. The value of

Addition between square and triangle

Addition between Square and Triangle

is

Choices

Choice (4)Response

a.

7

b.

5

c.

8

d.

17

Question number: 5

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Image shows four different shapes

Image Shows Four Different Shapes

Shape ________ is made up of 8 squares.

Choices

Choice (4)Response

a.

4

b.

2

c.

1

d.

3

Question number: 6

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Find the number.

Image shows the numbers

Image Shows the Numbers

Choices

Choice (4)Response

a.

87

b.

102

c.

99

d.

76

Question number: 7

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

If the cost of one spoon is Rs. 8, then the cost of 7 spoons is ________.

Image shows the cost of one spoon

Image Shows the Cost of One Spoon

Choices

Choice (4)Response

a.

Rs. 88

b.

Rs. 67

c.

Rs. 87

d.

Rs. 56

Question number: 8

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Vansh bought 9 packets of lollipops. There were 4 lollipops in each packet. How many lollipops did he buy altogether?

Choices

Choice (4)Response

a.

26

b.

34

c.

36

d.

13

Question number: 9

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

If the cost of one bowl is Rs. 15, then the cost of 3 bowls is ________.

Image shows the cost of one bowl

Image Shows the Cost of One Bowl

Choices

Choice (4)Response

a.

Rs. 15

b.

Rs. 50

c.

Rs. 45

d.

Rs. 60

Developed by: