NSO Level 1- Science Olympiad (SOF) Class 2: Questions 68 - 73 of 524

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 524 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

How to register?

Question number: 68

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Image shows four different shapes

Image Shows Four Different Shapes

This image shows the different shape made up of squares

Shape ________ is made up of 8 squares.

Choices

Choice (4) Response

a.

4

b.

2

c.

1

d.

3

Question number: 69

» Human Body

Edit
Matching-Pair▾

Question

Find matching pair:

Choices

Choice (4) Response

a.

Lungs

Image shows the internal organ I

Image Shows the Internal Organ I

This image shows the internal organ

b.

Liver

 Image shows the internal organ II

Image Shows the Internal Organ II

This image shows the internal organ

c.

Brain

Image shows the internal organ III

Image Shows the Internal Organ III

This image shows the internal organ

d.

Kidney

Image shows the internal organ IV

Image Shows the Internal Organ IV

This image shows the internal organ

Question number: 70

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Find the number.

Image shows the numbers

Image Shows the Numbers

This image shows the numbers

Choices

Choice (4) Response

a.

87

b.

102

c.

99

d.

76

Question number: 71

» Human Body

Edit
MCQ▾

Question

Which senses are being used by mouth, let’s air in and out of the body?

Choices

Choice (4) Response

a.

Tongue

b.

Nose

c.

Eyes

d.

Mouth

Question number: 72

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

If the cost of one spoon is Rs. 8, then the cost of 7 spoons is ________.

Image shows the cost of one spoon

Image Shows the Cost of One Spoon

This image shows the cost of one spoon

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 88

b.

Rs. 67

c.

Rs. 87

d.

Rs. 56

Question number: 73

» Mental Ability

Edit
MCQ▾

Question

Vansh bought 9 packets of lollipops. There were 4 lollipops in each packet. How many lollipops did he buy altogether?

Choices

Choice (4) Response

a.

26

b.

34

c.

36

d.

13

Developed by: