Everyday Mathematics (IMO- Mathematics Olympiad Class 9): Questions 69 - 73 of 99

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 919 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 450.00 or

Question number: 69

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

A man purchased two clocks X and Y at a total cost Rs. 1000. He sells X at Equation profit and Y at a loss of Equation and gets the same selling price for both the clocks. What are the purchasing prices of X and Y respectively?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 125, Rs. 736.25

b.

Rs. 385.95, Rs. 245.36

c.

Rs. 263.16, Rs. 736.84

d.

Rs. 266, Rs. 600

Question number: 70

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

Kabir buys an article with Equation discount on its marked price. He makes a profit of Equation by selling it at Rs. 660. The marked price is ________

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 800

b.

Rs. 685

c.

Rs. 700

d.

Rs. 600

Question number: 71

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

In a class, the number of boys is more than the number of girls by Equation of the total strength. The ratio of boys to girls is ________

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation

b.

Equation

c.

Equation

d.

11: 14

Question number: 72

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

Suraj’s weight is 4 times more than the weight of Rahul. Their total weight is 110 kg. What is Rahul’s weight?

Choices

Choice (4) Response

a.

22 kg

b.

92 kg

c.

42 kg

d.

52 kg

Question number: 73

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

Coffee worth Rs. 140 per kg and Rs. 160 per kg are mixed with a third variety in the ratioEquation . If the mixture is worth Rs. 180 per kg, the price of the third variety per kg will be

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 220

b.

Rs. 240

c.

Rs. 230

d.

Rs. 210

f Page
Sign In