Everyday Mathematics (IMO- Mathematics Olympiad Class 5): Questions 7 - 12 of 49

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 838 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 400.00 or

Question number: 7

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

The cost of 523 liter of milk is Rs. 30523 . Find the cost of 1 liter of milk.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 52

b.

Rs. 53.91

c.

Rs. 38

d.

Rs. 49

Question number: 8

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

A bag can carry 12 tomatoes in it. How many bags are required to carry 3 dozen tomatoes?

Choices

Choice (4) Response

a.

4

b.

3

c.

2

d.

6

Question number: 9

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

A rectangle made by copper, which is 20 m long, 15 m broad. Find the cost of copper used to make the rectangle, if the cost of copper is Rs. 65 per sq. m.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 4, 550

b.

Rs. 19, 215

c.

Rs. 19, 500

d.

Rs. 21, 485

Question number: 10

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

A shopkeeper bought groceries for Rs. 1, 59, 000 for his shop. He sold groceries of Rs. 25, 975 to another shopkeeper and Rs. 39, 200 to customers. So, how much rupees groceries remained in his shop?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 1, 33, 025

b.

Rs. 84, 250

c.

Rs. 94, 025

d.

Rs. 1, 19, 200

Question number: 11

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

Rohan starts to write a story at 11: 25 a. m. He took 55 minutes to complete his story. What time did he finish to write his story?

Choices

Choice (4) Response

a.

12: 20 a. m.

b.

10: 20 a. m.

c.

12: 20 p. m.

d.

10: 20 p. m.

Question number: 12

» Everyday Mathematics

MCQ▾

Question

A shopkeeper sold the Mangoes at the rate of Rs. 550 per 5.7 kg. Find the cost of 1 kg of Mango.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 94

b.

Rs. 87

c.

Rs. 101

d.

Rs. 96.5

Sign In