IMO Level 1- Mathematics Olympiad (SOF) Class 4: Questions 299 - 305 of 614

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 614 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

How to register?

Question number: 299

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

Nita went to garden with her friends at 7: 30 p. m. Her father told her to be back home in 1 hour and 30 minutes. What time does Nita needs to be at home?

Image shows the clock and time is 7:30 p.m.

Image Shows the Clock and Time is 7: 30 P. M.

Showing image of clock and time is 7: 30 p. m.

Choices

Choice (4) Response

a.

3: 35 p. m.

b.

2: 00 p. m.

c.

8: 50 p. m.

d.

9: 00 p. m.

Question number: 300

» Number Sense

Edit
MCQ▾

Question

Which of the following statement is false?

Choices

Choice (4) Response

a.

X cannot be subtracted from L

b.

V, L and D are never subtracted

c.

V, L and D are never repeated.

d.

L is never written to the left of C.

Question number: 301

» Number Sense

Edit
MCQ▾

Question

2 lakh 4 thousand 3 hundred is same as ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

204030

b.

234000

c.

204300

d.

240300

Passage

Read the menu of a TGN hotel and answer the following question.

Image shows the TGN hotel menu

Showing image of TGN hotels cost of Item

Item

Cost ( Rs. )

Item

Cost ( Rs. )

Soup

25.00

Chips

40.00

Pizza

90.00

Water battle

12.00

Dabeli

25.00

Coffee

7.00

Burger

15.00

Noodles

60.00

Question number: 302 (1 of 3 Based on Passage) Show Passage

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

Sana has given a party to his friends. She bought 6 packet of chips, 3 pizza and 4 soup. How much she has to pay?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 440

b.

Rs. 820

c.

Rs. 480

d.

Rs. 880

Question number: 303 (2 of 3 Based on Passage) Show Passage

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

For buying 3 coffees, 3 burger, Anuj should carry ________.

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 42

b.

Rs. 82

c.

Rs. 78

d.

Rs. 53

Question number: 304 (3 of 3 Based on Passage) Show Passage

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

If Anuska bought 1 pizza, 1 soup, 1 water bottle and 1 Burger. How much she has to pay?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 264

b.

Rs. 120

c.

Rs. 125

d.

Rs. 154

Question number: 305

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

If 20 balls cost is Rs. 50, what is the cost of 60 balls?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 250

b.

Rs. 140

c.

Rs. 150

d.

Rs. 160