IMO Level 1- Mathematics Olympiad (SOF) Class 4: Questions 248 - 252 of 614

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 614 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Subscription can be renewed yearly absolutely FREE! View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

How to register?

Question number: 248

» Computational Operations

Edit
MCQ▾

Question

Jeet arranged some tiles in the adjoining pattern shown.

 Image showing the tiles pattern

Image Showing the Tiles Pattern

The tiles pattern represents6×4

Which number sentence best represents his arrangement of tiles?

Choices

Choice (4) Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 249

» Computational Operations

Edit
MCQ▾

Question

Rahul brother bought 9 boxes of soda for a function. There were 18 cans in each box. How many cans of soda did his brother buy altogether?

Choices

Choice (4) Response

a.

162

b.

152

c.

160

d.

145

Question number: 250

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

Each item stands for a different value. The sum of each row and column is given. What is the value of

Bottle are given in image

Bottle Are Given in Image

Find the cost of Bottle

?

Image shows the box in different item cost

Image Shows the Box in Different Item Cost

Showing image of cost of fan, bottle, T-shirt and Barbie doll

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 73

b.

Rs. 64

c.

Rs. 60

d.

Rs. 100

Question number: 251

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

If 250g apple cost is Rs. 79, what is the cost of 1 kg apple?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 200

b.

Rs. 252

c.

Rs. 316

d.

Rs. 432

Question number: 252

» Time and Money

Edit
MCQ▾

Question

The following is the bill of clothes Mr. Sharma bought from a shop. If he paid Rs. 440, how much will he get back?

Table shows the bills of clothes

Showing table of price of cloths

Jeans

Rs. 240

T-shirt

Rs. 100

Socks

Rs. 60

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 40

b.

Rs. 10

c.

Rs. 15

d.

Rs. 35