IMO- Mathematics Olympiad Class 2: Questions 215 - 221 of 579

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 579 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

Question number: 215

» Length, Weight and Capacity

MCQ▾

Question

 This figure shows the addition of apples

This Figure Shows the Addition of Apples

Find how many grams does one apple

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation g

b.

Equation g

c.

Equation g

d.

Equation g

Passage

The cost of each item is given below. Use them to answer the following question.

 This picture shows the cost of each item is given

This Picture Shows the Cost of Each Item Is Given

Use them to answer the following question

Question number: 216 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

If Monika has Rs. Equation which of the following article she can buy?

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation School bag

b.

Equation Note book

c.

Equation Pen

d.

Equation Lunch box

Question number: 217 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

Which is the most costly of the four?

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation Lunch box

b.

Equation Note Book

c.

Equation School bag

d.

Equation Pen

Question number: 218 (3 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

Which item is cheapest?

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation Note book

b.

Equation Lunch box

c.

Equation Pen

d.

Equation School bag

Question number: 219 (4 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

If Nitin has Rs. Equation what two things he can buy?

Choices

Choice (4) Response

a.

Equation Pen and Equation Notebook

b.

Equation Lunch Box only

c.

Equation School bag and Equation Notebook

d.

Equation School bag only

Question number: 220 (5 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

How much money is required to buy school bag and Notebook?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. Equation

b.

Rs. Equation

c.

Rs. Equation

d.

Rs Equation

Question number: 221 (6 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

MCQ▾

Question

How much money is required to buy all of them?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. Equation

b.

Rs. Equation

c.

Rs. Equation

d.

Rs. Equation

f Page
Sign In