IMO Level 1- Mathematics Olympiad (SOF) Class 2: Questions 210 - 217 of 578

Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 578 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. Unlimited Access for Unlimited Time!

View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

How to register?

Question number: 210

» Length, Weight and Capacity

Edit
MCQ▾

Question

Arrange the dolls from the heaviest to the lightest.

This picture shows the arrangements of dolls

This Picture Shows the Arrangements of Dolls

Choices

Choice (4)Response

a.

S, P, Q, R

b.

S, P, R, Q

c.

P, Q, R, S

d.

P, S, Q, R

Question number: 211

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

Tina started walking to the beach at pm. She reached the beach at pm. How long did she take to walk to the beach?

Choices

Choice (4)Response

a.

mins

b.

mins

c.

mins

d.

mins

Question number: 212

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

Jimmy Watched his favorite television programme “Doraemon” from pm to pm. How long did the programme last?

Choices

Choice (4)Response

a.

hrs

b.

hrs

c.

hrs

d.

hrs

Question number: 213

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

hrs mins after am is________.

Choices

Choice (4)Response

a.

am

b.

pm

c.

am

d.

pm

Question number: 214

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

is an hour after________.

Choices

Choice (4)Response

a.

b.

c.

d.

Question number: 215

» Length, Weight and Capacity

Edit
MCQ▾

Question

This figure shows the addition of apples

This Figure Shows the Addition of Apples

Choices

Choice (4)Response

a.

g

b.

g

c.

g

d.

g

Passage

The cost of each item is given below. Use them to answer the following question.

This picture shows the cost of each item is given

This Picture Shows the Cost of Each Item is Given

Question number: 216 (1 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

If Nitin has Rs. what two things he can buy?

Choices

Choice (4)Response

a.

School bag only

b.

School bag and Notebook

c.

Lunch Box only

d.

Pen and Notebook

Question number: 217 (2 of 6 Based on Passage) Show Passage

» Time & Money

Edit
MCQ▾

Question

Which is the most costly of the four?

Choices

Choice (4)Response

a.

Note Book

b.

Lunch box

c.

School bag

d.

Pen

Developed by: