Money (IMO- Mathematics Olympiad Class 1): Questions 9 - 14 of 69

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 533 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 350.00 or

Question number: 9

» Money

MCQ▾

Question

One teddy bear costs Rs. 20. how many teddy bear Mehul can buy for Rs. 40?

Choices

Choice (4) Response

a.

2

b.

4

c.

9

d.

10

Question number: 10

» Money

MCQ▾

Question

Which toy has maximum cost?

Choices

Choice (4) Response

a.

In this image of toy with its cost – Choice A

In This Image of Toy With Its Cost – Choice A

Find which toy has maximum cost

b.

In this image of toy with its cost – Choice B

In This Image of Toy With Its Cost – Choice B

Find which toy has maximum cost

c.

In this image of toy with its cost – Choice C

In This Image of Toy With Its Cost – Choice C

Find which toy has maximum cost

d.

In this image of toy with its cost – Choice D

In This Image of Toy With Its Cost – Choice D

Find which toy has maximum cost

Question number: 11

» Money

MCQ▾

Question

How much money is shown?

This image shown one note and three coins

This Image Shown One Note and Three Coins

Find how many money is shown this image

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. Equation and Equation paise

b.

Rs. Equation and 6Equation paise

c.

Rs. Equation and Equation paise

d.

Rs. Equation and Equation paise

Question number: 12

» Money

MCQ▾

Question

How much amount is shown here?

 This image shows 10 and 20 rupees note

This Image Shows 10 and 20 Rupees Note

Find how much amount is shown here

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. 25

b.

Rs. Equation

c.

Rs. Equation

d.

Rs. Equation

Question number: 13

» Money

MCQ▾

Question

If one pen costs Rs. 15, how much Ruchita needs to pay for 15 pens?

Choices

Choice (4) Response

a.

Rs. Equation

b.

Rs. Equation

c.

Rs. Equation

d.

Rs. Equation

Question number: 14

» Money

MCQ▾

Question

One doll costs Rs. 120. How many doll Riya can buy for Rs. 240?

Choices

Choice (4) Response

a.

3

b.

4

c.

2

d.

5

f Page
Sign In