Mathematical Content-Money (CTET Paper-I Math): Questions 1 - 5 of 5

Get 1 year subscription: Access detailed explanations (illustrated with images and videos) to 363 questions. Access all new questions we will add tracking exam-pattern and syllabus changes. View Sample Explanation or View Features.

Rs. 250.00 or

Question number: 1

» Mathematical Content » Money

MCQ▾

Question

Two mango costs 12 rupees and half kg sweet lime costs Rs. 50. Then the total cost of two and half dozen of mangoes and two and one-fifth kg of sweet lime is -

Choices

Choice (4) Response
a.

Rs. 580

b.

Rs. 360

c.

Rs. 570

d.

Rs. 220

Question number: 2

» Mathematical Content » Money

Appeared in Year: 2014

MCQ▾

Question

One orange costs five and half rupees and one kg apple costs Rs. 80. Then the total cost of one and half dozen of oranges and one and three-fourth kg of apple is - (February)

Choices

Choice (4) Response
a.

Rs. 239

b.

Rs. 229

c.

Rs. 209

d.

Rs. 219

Question number: 3

» Mathematical Content » Money

MCQ▾

Question

Five guava costs 15 rupees and three kg banana costs Rs. 60. Then the total cost of half dozen of guavas and three and one-seventh kg of banana is-

Choices

Choice (4) Response
a.

Rs. 18

b.

Rs. 80.86

c.

Rs. 20

d.

Rs. 62.86

Question number: 4

» Mathematical Content » Money

Appeared in Year: 2013

MCQ▾

Question

When a fresh fish is dried it becomes 13 of its weight. Sunita buys 1500 kg fresh fish for Rs. 25 per kg and sell them, when dried, for Rs. 80 per kg. How much does she earn? – (July)

Choices

Choice (4) Response
a.

Rs. 2, 500

b.

Rs. 2, 700

c.

Rs. 3, 000

d.

Rs. 500

Question number: 5

» Mathematical Content » Money

MCQ▾

Question

When a fresh fish is dried it becomes 15 of its weight. Hema buys 500 kg fresh fish for Rs. 20 per kg and sell them, when dried, for Rs. 105 per kg. How much does she earn?

Choices

Choice (4) Response
a.

Rs. 500

b.

Rs. 3, 000

c.

Rs. 2, 500

d.

Rs. 2, 700

Sign In